JPK VAT - Jednolity Plik Kontrolny dla Rejestrów VAT

Od stycznia 2018 roku wszyscy czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do comiesięcznej wysyłki do urzędu JPK VAT. Platforma mojebiuro24.pl umożliwia wygenerowanie oraz wysyłkę JPK VAT bezpośrednio z systemu. Czynności te może wykonać wyłącznie opiekun i szef biura rachunkowego.

Jak wygenerować JPK VAT?

Jednolity Plik Kontrolny JPK VAT może zostać wygenerowany w systemie z dwóch poziomów:

  1. Bezpośrednio na koncie klienta

W celu wygenerowania JPK VAT należy przejść na koncie klienta do zakładki BIURO » DEKLARACJE » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ JPK VAT. W kolejnym oknie należy wybrać okres oraz cel złożenia pliku.

jpk vat

Analogicznie, biuro rachunkowe może wygenerować korektę JPK VAT.

W systemie możliwe jest również pobranie JPK VAT z poziomu rejestru sprzedaży lub zakupów VAT. Po przejściu do zakładki EWIDENCJE » REJESTRY VAT » REJESTR SPRZEDAŻY/ZAKUPU należy ustawić okres pod tabelą i z górnego paska menu wybrać opcję Pobierz JPK_VAT.

jpk vat

  1. Poprzez masowe wygenerowanie JPK_VAT dla wybranych klientów

Aby wygenerować JPK VAT jednocześnie dla wybranych lub wszystkich klientów należy w panelu głównym, w zakładce FIRMY » AKTYWNE zaznaczyć firmy na liście a następnie z górnego paska menu wybrać opcję WYLICZENIA » GENERUJ JPK VAT

JPK VAT - generowanie dla wielu klientów

Wysyłka JPK VAT do urzędu

System mojebiuro24.pl umożliwia bezpośrednią wysyłkę do urzędu wygenerowanego pliku. W tym celu należy przejść do zakładki BIURO » DEKLARACJE » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ JPK VAT, zaznaczyć dodany JPK_VAT na liście i z górnego paska menu wybrać opcję Wyślij do urzęduWysyłka możliwa jest z zakładki WŁASNY PODPIS po kliknięciu w opcję Podpisz deklarację lub z zakładki ePUAP.

jpk vat

Jak pobrać UPO po wysyłce JPK VAT?

Po prawidłowej wysyłce JPK_VAT do urzędu obok pliku w danym miesiącu pojawi się ikona zielonej koperty. Oznacza to, że możliwe jest pobranie UPO. W tym celu należy zaznaczyć JPK_VAT na liście i z górnego paska menu wybrać opcję Pobierz UPO.

jpk vat

Możliwe jest również masowe pobranie UPO dla wysłanych do urzędu plików JPK VAT klientów. W tym celu należy przejść na koncie biura rachunkowego do zakładki BIURO » DEKLARACJE » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, zaznaczyć na liście wygenerowane wcześniej JPK VAT klientów i z górnego paska menu wybrać opcję Pobierz UPO.

jpk vat